Zebra – Kůň, který nikdy nebyl koněm

Zebra je kopytníkem, jehož z pohledu vzhledu asi není třeba nikomu zdlouhavě představovat. Její název nevznikl pro nic za nic. Bíločerné pruhy neboli zebrování je pro tohoto živočicha naprosto typické. Stavba těla připomínající koně však neznamená, že na zebře budete jezdit. Ba naopak. Jen na vzácné výjimky se v podstatě nesetkáte s tím, že někdo zebru ochočil a vycvičil k jezdectví. Přesto jde o velice pozoruhodné zvíře, které Vám s pomocí následujících řádků přiblížíme trochu více.

Stavba těla zebry

Abychom při popisu tohoto kopytníka uváděli informace komplexně, je třeba zmínit, že podobnost není pouze s koněm, ale také s oslem. Kratší nohy a větší hlava jsou toho jasným důkazem. O zebrách byste určitě měli vědět pár základních a důležitých informací, které Vám přinášíme v tabulce níže.

PředmětHodnota
Rychlost běhuAž 65 km/hod.
Stáří ve volné přírodě20 až 25 let
Stáří v zajetí30 až 40 let
Frekvence březostiJednou za 3 roky
Zebry se dožívají poměrně dlouhé věku a umí rychle utíkat.

Samice zeber obvykle porodí jedno nebo dvě mláďata. Ta dosahují výšky kolem 84 cm. Jejich průměrná váha se pohybuje na hranici 35 kg. Březost u zebry má délku trvání jednoho roku.

Není zebra jako zebra

Jestliže si myslíte, že na světě existuje pouze jediný druh zebry, potom jste na omylu. Odlišovány jsou čtyři základní druhy, mezi nimiž jsou celkem zřejmé rozdíly. Může to být například i jejich zabarvením. Některé z nich totiž mají tmavohnědé pruhy, nikoliv černé. Nejznámějším druhem jsou zebry stepní, následovány jsou zebrami horskými a zebrami Grévyho. Čtvrtý popisovaný druh zeber kvaga už je znám pouze z historie, protože poslední jedinci vymřeli v roce 1883.

Kde je zebra k vidění? Přece v zoologické zahradě

Je známo, že zebry v přirozeném prostředí žijí pouze na savanách, popřípadě v horských biotopech. Jejich domovinou je primárně jižní a severní Afrika. Pokud je chcete vidět, nemusíte samozřejmě na tento kontinent. Jde totiž o často vyskytované zvíře v mnohých českých zoologických zahradách.