Rudbekie druhy: Která prozáří vaši zahradu?
- Původ a rozšíření rudbekií
- Charakteristika rodu Rudbeckia
- Druhová rozmanitost rudbekií
- Rudbeckia hirta - třapatka srstnatá
- Rudbeckia fulgida - třapatka zářivá
- Rudbeckia laciniata - třapatka dřípatá
- Rudbeckia maxima - třapatka největší
- Pěstování a péče o rudbekie
- Rudbekie na slunci a v polostínu
- Význam rudbekií pro opylovače
- Rudbekie v zahradní architektuře
- Množení rudbekií dělením trsů
- Choroby a škůdci rudbekií
- Zajímavosti o rudbekiích
Původ a rozšíření rudbekií
Rod rudbekií (Rudbeckia) zahrnuje asi 25 druhů a nespočet kultivarů. Původem jsou ze Severní Ameriky, kde rostou na slunných stanovištích, jako jsou prérie, okraje lesů a pastviny. Tyto odolné a nenáročné trvalky si získaly oblibu po celém světě pro své zářivé květy, které připomínají slunce. Květy rudbekií jsou typicky žluté až oranžové s tmavým středem, existují však i kultivary s červenými, bronzovými nebo mahagonovými květy. Rudbekie se liší výškou, tvarem a velikostí květů. Některé druhy, jako je rudbekie srstnatá (Rudbeckia hirta), jsou jednoleté, zatímco jiné, například rudbekie lesklá (Rudbeckia fulgida), jsou trvalky. Mezi oblíbené druhy patří také rudbekie trojlaločná (Rudbeckia triloba) s drobnými žlutými květy a rudbekie západní (Rudbeckia occidentalis) s neobvyklými květy bez okvětních lístků.
Charakteristika rodu Rudbeckia
Rod Rudbeckia zahrnuje asi 25 druhů, které pocházejí ze Severní Ameriky. Tyto vytrvalé, vzácněji jednoleté byliny, se vyznačují vzpřímenými stonky a drsnými listy. Charakteristické jsou pro ně velké, nápadné úbory, které připomínají kopretiny. Květy jsou obvykle žluté až oranžové, s tmavým středem, existují však i kultivary s červenohnědými či krémovými květy. Rudbekie kvetou od léta až do podzimu a jsou oblíbené pro svou nenáročnost a dlouhou dobu kvetení.
Mezi nejznámější druhy patří Rudbeckia fulgida, která se vyznačuje zářivě žlutými květy s tmavě hnědým středem. Oblíbená je i Rudbeckia hirta, jednoletá až krátce vytrvalá bylina s velkými květy v různých barevných variantách. Pro svůj vysoký vzrůst je oblíbená Rudbeckia laciniata, která dorůstá až do výšky 2 metrů.
Druhová rozmanitost rudbekií
Rod rudbekií zahrnuje okolo 20 druhů, které se liší nejen vzhledem, ale i nároky na pěstování. Mezi nejznámější a nejpěstovanější patří bezesporu rudbekie lesklá (Rudbeckia fulgida), která okouzluje svými zářivě žlutými květy s tmavě hnědým středem. Oblíbená je i rudbekie srstnatá (Rudbeckia hirta), jež se pyšní širokou škálou barev květů od žluté přes oranžovou až po mahagonovou. Pro milovníky vysokých trvalek je ideální volbou rudbekie trojlaločná (Rudbeckia triloba), která dorůstá až do výšky 1,5 metru a kvete drobnými žlutými kvítky s hnědým středem. Ať už si vyberete jakýkoli druh, rudbekie vám zaručeně rozzáří vaši zahradu od léta až do podzimu.
Druh | Výška (cm) | Barva květu | Období květu |
---|---|---|---|
Rudbeckia hirta | 30-90 | Žlutá, oranžová, hnědá | Červenec - září |
Rudbeckia fulgida | 60-90 | Žlutá, oranžová | Srpen - říjen |
Rudbeckia laciniata | 150-250 | Žlutá | Červenec - září |
Rudbeckia hirta - třapatka srstnatá
Třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta) je oblíbená, nenáročná trvalka, která se pyšní zářivě žlutými květy s tmavě hnědým středem. Pochází ze Severní Ameriky, ale u nás se jí daří skvěle a často zplaňuje do volné přírody. Dorůstá do výšky 50-80 cm a kvete od června do září. Listy jsou drsně chlupaté, odtud pochází i její druhové jméno "srstnatá". Existuje mnoho kultivarů třapatky srstnaté, které se liší barvou květů (žlutá, oranžová, červená, hnědá), tvarem květů (jednoduché, poloplné, plné) i vzrůstem. Třapatka srstnatá je vhodná do smíšených trvalkových záhonů, na okraje záhonů i k řezu. Má ráda slunná stanoviště a propustnou, spíše sušší půdu.
Rudbeckia fulgida - třapatka zářivá
Rudbeckie, česky třapatky, jsou oblíbené trvalky proslulé svými zářivými květy podobnými kopretinám. Tyto krásky pocházející ze Severní Ameriky se pyšní širokou škálou druhů a kultivarů, z nichž si každý najde svého favorita. Mezi nejznámější zástupce patří bezesporu Rudbeckia fulgida, třapatka zářivá. Tato odolná trvalka dorůstá do výšky 60-90 cm a kvete od července do září zářivě žlutými květy s výrazným tmavě hnědým středem. Oblíbená je pro svou nenáročnost a dlouhou dobu kvetení. Existuje mnoho krásných kultivarů třapatky zářivé, například 'Goldsturm' s velkými, sytě žlutými květy, nebo 'Viette's Little Suzy' s kompaktním vzrůstem a množstvím menších květů. Kromě třapatky zářivé se můžeme setkat i s dalšími druhy, jako je Rudbeckia hirta, třapatka srstnatá, která je oblíbená pro své velké květy v různých barevných kombinacích, nebo Rudbeckia laciniata, třapatka dřípatá, která vyniká svými vysokými stonky a netradičními, plnými květy.
Rudbeckia laciniata - třapatka dřípatá
Rudbeckia laciniata, česky třapatka dřípatá, je impozantní trvalka pocházející ze Severní Ameriky. Patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), stejně jako slunečnice nebo astry. Dorůstá do výšky až dvou metrů, čímž se stává nepřehlédnutelnou dominantou trvalkových záhonů. Charakteristické jsou pro ni velké, žluté květy s tmavým středem, které se objevují od července do září. Třapatka dřípatá preferuje slunná stanoviště s vlhčí, ale dobře propustnou půdou. Prospívá jí pravidelná zálivka, zvláště během suchých období. Na zimu nadzemní část odumírá, na jaře však rostlina opět vyraší z kořenů. Třapatka dřípatá je oblíbená nejen pro svůj atraktivní vzhled, ale i nenáročnost na pěstování. Hodí se do smíšených trvalkových záhonů, venkovských zahrad i k řezu. Existuje mnoho kultivarů lišících se výškou, tvarem a barvou květů. Mezi oblíbené patří například 'Goldquelle' s plnými žlutými květy nebo 'Herbstsonne' s květy žlutými s tmavým středem.
Rudbeckia maxima - třapatka největší
Rudbeckie, česky třapatky, patří do čeledi hvězdnicovitých a pocházejí ze Severní Ameriky. Tyto oblíbené trvalky si získaly oblibu pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost na pěstování. Existuje mnoho druhů rudbekií, které se liší výškou, tvarem a barvou květů. Mezi nejznámější patří Rudbeckia fulgida s typickými žlutými květy s tmavým středem, Rudbeckia hirta, která se pyšní širokou škálou barevných variant od žluté přes oranžovou až po červenou, a Rudbeckia laciniata s plnými květy připomínajícími chryzantémy. Rudbeckia maxima se od ostatních druhů liší svými mohutnými listy a vysokými stonky, které dosahují až dvou metrů. Květy jsou žluté s výrazným tmavým středem a objevují se od léta do podzimu.
Pěstování a péče o rudbekie
Rudbekie, česky také třapatky, patří k oblíbeným trvalkám pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost. Tyto rostliny pocházející ze Severní Ameriky se pyšní zářivými květy, které připomínají slunce. Existuje mnoho druhů rudbekií, lišících se výškou, barvou květů i tvarem. Mezi nejznámější patří Rudbeckia fulgida s oranžovožlutými květy a černým středem, Rudbeckia hirta s květy v různých odstínech žluté, oranžové a hnědé, a Rudbeckia laciniata, dorůstající výšky až dvou metrů.
Pěstování rudbekií je poměrně snadné. Nejlépe se jim daří na slunném stanovišti s propustnou, mírně vlhkou půdou. Jsou tolerantní k suchu a dobře snáší i polostín. Semena rudbekií se vysévají na jaře nebo na podzim, sazenice se sází na jaře do sponu 30–40 cm. Během vegetace je vhodné rostliny pravidelně zalévat a přihnojovat. Odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další kvetení a prodloužíte si tak radost z krásných květů až do podzimu.
Rudbekie na slunci a v polostínu
Rudbekie, ty sluneční krásky s pestrými květy, rozzáří každou zahradu. Existuje však mnoho druhů a ne všechny milují prudké slunce stejně. Zatímco některé druhy, jako je Rudbeckia fulgida, se doslova sluní a kvetou v plné kráse na přímém slunci, jiné druhy, například Rudbeckia triloba, preferují spíše polostín. Tyto druhy ocení ranní slunce a odpolední stín, zvláště v horkých letních dnech. Při výběru rudbekií pro vaši zahradu je tedy důležité zvážit nejen jejich vzhled, ale také světelné podmínky, které jim můžete nabídnout. Správným výběrem zajistíte, aby vaše rudbekie prospívaly a těšily vás bohatým kvetením po celé léto.
Význam rudbekií pro opylovače
Rudbekie, s jejich zářivými květy v odstínech žluté, oranžové a hnědé, jsou doslova magnetem pro opylovače. Tyto rostliny, původem ze severoamerických prérií, jsou bohaté na pyl a nektar, což z nich činí důležitý zdroj potravy pro včely, motýly a další užitečný hmyz. Různé druhy rudbekií kvetou v odlišných obdobích, čímž poskytují opylovačům potravu po delší část roku. Například rudbekie lesklá (Rudbeckia fulgida) kvete od července do září, zatímco rudbekie srstnatá (Rudbeckia hirta) rozkvétá již v červnu a kvete až do října. Vysazováním rudbekií na zahradách a v parcích tak můžeme aktivně přispět k ochraně opylovačů, kteří jsou pro zdravé fungování ekosystému nepostradatelní. Kromě toho, že jsou rudbekie prospěšné pro opylovače, jsou také nenáročné na pěstování a odolné vůči chorobám, což z nich činí ideální rostliny pro začínající i zkušené zahradníky.
Rudbekie v zahradní architektuře
Rudbekie, česky také třapatky, jsou oblíbené trvalky, které do zahrad přinášejí zářivé barvy a nenáročnou krásu. Existuje mnoho druhů rudbekií, lišících se výškou, tvarem květů a barvou. Mezi nejznámější patří Rudbeckia fulgida, která se pyšní zářivě žlutými květy s tmavým středem, a dorůstá do výšky kolem 60 cm. Dalším oblíbencem je Rudbeckia hirta, jež nabízí širokou škálu barev od žluté přes oranžovou až po mahagonovou. Tato rudbekia je oblíbená i pro svou nenáročnost a dlouhou dobu kvetení. Pro milovníky vysokých trvalek je tu Rudbeckia laciniata, která může dorůst až do výšky 2 metrů. Její květy jsou žluté s rozcuchaným středem a dodávají záhonům vzdušný vzhled. Rudbekie jsou skvělou volbou pro smíšené trvalkové záhony, kde se krásně doplňují s okrasnými trávami, šantami nebo astrami. Jsou to nenáročné rostliny, které preferují slunné stanoviště a dobře propustnou půdu.
Množení rudbekií dělením trsů
Rudbekie se obvykle množí dělením trsů. Je to jednoduchý a efektivní způsob, jak získat nové rostliny. Dělení trsů se provádí na jaře nebo na podzim. Nejprve se rýčem opatrně vyjme celý trs rudbekie ze země. Poté se trs rozdělí na menší části, z nichž každá by měla mít kořeny a alespoň jeden zdravý výhon. Rozdělené trsy se zasadí na nové stanoviště do připravené půdy. Rudbekie preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Po výsadbě je důležité rostliny pravidelně zalévat, dokud se neujmou. Dělení trsů je vhodné provádět každé 3–4 roky, aby se rostliny udržely vitální a bohatě kvetly. Mezi nejoblíbenější druhy rudbekií patří Rudbeckia fulgida s jasně žlutými květy a černým středem, Rudbeckia hirta s květy v různých odstínech žluté, oranžové a hnědé a Rudbeckia laciniata s velkými, plnými květy.
Rudbekie, to je celý svět barev a tvarů! Od vysokých, majestátních druhů s květy velkými jako talíř, až po nízké, kompaktní odrůdy vhodné i do skalek, si v nich najde zalíbení snad každý milovník slunečních záhonů.
Zdeněk Zahradník
Choroby a škůdci rudbekií
Rudbekie jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je mohou postihnout některé choroby a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí se daří ve vlhkém a teplém prostředí, proto je důležité zajistit rostlinám dostatečné proudění vzduchu a vyhnout se přemokření. Dalším problémem může být hroznová plíseň, která způsobuje hnědé skvrny na listech a květech. Proti plísním lze bojovat pomocí fungicidů. Co se týče škůdců, rudbekie mohou být napadány mšicemi nebo sviluškami. Mšice se živí rostlinnou šťávou a způsobují deformaci listů. Proti mšicím lze bojovat například pomocí mýdlového roztoku. Svilušky jsou drobní roztoči, kteří také sají rostlinnou šťávu. Projevují se drobnými pavučinkami na rostlinách. Proti sviluškám lze použít speciální přípravky – akaricidy. Pravidelná kontrola rostlin a včasný zásah proti chorobám a škůdcům pomůže udržet vaše rudbekie zdravé a krásné po celou sezónu.
Zajímavosti o rudbekiích
Rudbekie, ty slunečné krásky, které nám svými zářivými barvami připomínají letní dny. Věděli jste ale, že existuje více než 40 druhů rudbekií? Mezi ty nejoblíbenější patří třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta) s typickými žlutými květy s tmavě hnědým středem. Tato letnička se snadno pěstuje a potěší bohatým kvetením od června až do září. Pokud toužíte po trvalce, pak je pro vás ideální volbou třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida). Tato kráska se pyšní zářivě žlutými květy s vyvýšeným, tmavě hnědým středem a dorůstá do výšky až 80 cm. Ať už si vyberete jakýkoli druh, rudbekie vám zaručeně rozzáří vaši zahradu.
Publikováno: 06. 11. 2024
Kategorie: příroda