Vysoké trvalky na slunce rozzáří vaši zahradu

Vysoké Trvalky Na Slunce

Slunečnice (Helianthus) - Symbol léta a slunce

Slunečnice, latinsky Helianthus, jsou zářivým symbolem léta a slunce. Pocházejí ze Severní Ameriky a indiánské kultury je uctívaly pro jejich krásu a užitek. Dorůstají do impozantních výšek a jejich velké žluté květy se otáčejí za sluncem, čímž fascinují malé i velké. Kromě krásy nám slunečnice poskytují i chutná semínka, která jsou bohatá na vitamíny a minerály. Ať už si je zasadíte na zahradě, nebo si domů přinesete kytici, slunečnice vám zaručeně zlepší náladu a prozáří váš den.

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) - Léčivka i ozdoba záhonu

Třapatka nachová, latinsky Echinacea purpurea, je oblíbená trvalka, která zdobí zahrady svými velkými, růžovofialovými květy podobnými kopretinám. Pochází ze Severní Ameriky, kde ji domorodí obyvatelé využívali pro její léčivé účinky. Třapatka nachová je známá pro své blahodárné účinky na imunitní systém. Obsahuje látky, které podporují obranyschopnost organismu a pomáhají v boji proti infekcím.

Šanta kočičí (Nepeta cataria) - Modrá záplava květů

Šanta kočičí, latinsky Nepeta cataria, je vytrvalá bylina známá pro svůj účinek na kočky. Tato nenáročná rostlina, dorůstající do výšky až jednoho metru, pochází z oblastí Evropy, Asie a Afriky. Kvete od června do září drobnými, modrofialovými kvítky uspořádanými v klasech. Šanta preferuje slunná stanoviště a dobře propustnou půdu. Její aroma, připomínající směs máty a citronu, je pro kočky neodolatelné a vyvolává u nich euforické stavy. Obsahuje látku nepetalacton, která stimuluje kočičí smysly. Pro člověka je šanta neškodná a používá se v lidovém léčitelství pro své uklidňující a spasmolytické účinky.