Velryba grónská je nejdéle žijícím savcem planety

S označením NEJ jste se už mohli v některých našich článcích setkat. Například největší suchozemský savec je slon. Dnes se zaměříme spíše na život pod vodou, kde Vám naopak představíme nejdéle žijícího savce planety, kterým je velryba grónská. Kytovec, jehož domovinou je primárně severní polokoule.

Zajímavosti spojené s velrybou grónskou

S těmito savci se samozřejmě pojí řada pozoruhodných informací. Například to, že obří ploutev tvoří až 40 % délky velryby. Jde o celkem pomalého plavce, který se pod mořskou hladinou pohybuje rychlostí kolem 2,5 km/hod. Zrychlit ovšem dokáže na čtyřnásobek.

Zajímavostí je také to, že velryba grónská má v těle tisíckrát více buněk než ostatní savci. Velryby mají velice pomalý metabolismus. S přibývajícím věkem u nich může docházet k výskytu nádorových onemocnění. Přesto jsou schopny dožívat se neuvěřitelného věku. Nejrůznější studie dokazují, že jejich věk může dosahovat hranice až dvou stovek let.

Velryba grónská – Základní fakta

Zaměřit bychom se měli také na stavbu těla velryby. Její velikost samozřejmě předčí i lva jako krále zvířat, o tom není žádných pochyb. Více se ostatně můžete dozvědět prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Délka těla14 až 18 m
Hmotnost50 až 100 t
Hmotnost jazyka900 kg
Maximální ponorDo cca 150 m
Velryby grónské dorůstají skutečně obřích rozměrů.

Tento obří savec s trojúhelníkovou hlavou patří do skupiny pěti největších kytovců na světě. Právě obří hlava dokáže bez sebemenšího problému prorazit led o tloušťce až 60 cm. Pokud jde o délku ponoru, velryby se obvykle ponoří na dobu do dvaceti minut.

Velryba grónská a její zvláštní komunikace

U velryb je obdivuhodná i jejich komunikace, která probíhá prostřednictvím nízkofrekvenčních zvuků. Velryba grónská a jí podobné jsou schopny komunikovat na velkou dálku a dorozumívat se mezi sebou prostřednictvím desítek nejrůznějších zvuků. Z realizovaných výzkumů vyplývá, že jde o více, jak 180 zvuků. Tito kytovci jsou zkrátka nejenom velcí, ale i obdivuhodní.