Úspory v domácnosti s ohledem na životní prostředí

Finance jsou pro každého z nás pomyslnou alfou a omegou. Pokud jich zrovna nemáte dostatek a vlastníte nemovitost k bydlení, budou Vás určitě zajímat úspory v domácnosti. Možnosti, jak ušetřit a optimalizovat rodinný rozpočet. K tomu s největší pravděpodobností přispěje ekologické bydlení. Prostřednictvím níže uvedených řádků Vás naučíme šetřit s ohledem na ekologii a životní prostředí.

Začněte u svícení

Jestliže chcete viditelné úspory v domácnosti, potom zahoďte všechny klasické žárovky a vsaďte na LED osvícení. I když se s ním pojí vyšší vstupní investice, její návratnost je opravdu brzká. Stačí, když si spočítáte náklady za jediný rok. Inspiraci můžete čerpat v níže uvedené tabulce, kde porovnáváme výkonově stejné produkty.

Typ žárovkyProvozní náklady
Klasická žárovka2 500 Kč
Halogenová žárovka2 100 Kč
Úsporná žárovka900 Kč
LED žárovka600 Kč
Kolik peněz uspoříte s moderními LED žárovkami?

Jak můžete vidět, LED žárovky se Vám zaplatí, co nevidět. Navíc nebudete spotřebovávat tolik energie. Tím pádem ušetříte a zároveň z části ulevíte životnímu prostředí.

Úspory v domácnosti začínají u konstrukce domu

Je bez debat, že ekologické bydlení a úspory v domácnosti jdou ruku v ruce. To znamená, že z dlouhodobého hlediska můžete ušetřit například při pořízení fotovoltaických panelů, u nichž je návratnost investice také poměrně brzká. Důležitá je i konstrukce domu. Pokud máte nemovitost nezateplenou, a ještě disponujete starými okny, vyplatíte se investovat do této oblasti. Úspory za vytápění jsou posléze značné. S tím mimochodem souvisí volba vhodného typu vytápěcího zařízení.

Ušetřit peníze můžete i na užitkové vodě. Když si vybudujete systém na dešťovou vodu, určitě nebudete muset zalévat zahrádku vodou z vodovodu, která je pro takové potřeby až příliš drahá. Tento krok zároveň přispívá k životnímu prostředí stejně, jako když doma budete důkladně třídit odpad. Z hlediska provozních nákladů na domácnost na tom budou nejlépe nízkoenergetické a pasivní domy. Pokud tedy uvažujete o výstavbě, myslete do budoucna a na případné úspory.