Tajemství sakury: Co jste nevěděli o jejích plodech?
- Plody sakury: Třešně nebo ne?
- Druhy sakur s jedlými plody
- Vzhled a chuť plodů sakury
- Obsah vitamínů a minerálů
- Použití sakurových plodů v kuchyni
- Recept: Džem ze sakurových plodů
- Symbolika sakurových plodů v Japonsku
- Pěstování sakur pro plody
- Sklizeň a skladování plodů
- Zajímavosti o sakurových plodech
Plody sakury: Třešně nebo ne?
Mnoho lidí si klade otázku, zda sakury, známé svými nádhernými růžovými květy, také plodí ovoce. Odpověď zní ano, ale s určitými výhradami. Zatímco některé druhy sakur, jako například sakura pilníkovitá (Prunus serrulata), produkují malé, trpké plody, které nejsou vhodné k jídlu, jiné druhy, jako sakura obecná (Prunus avium), plodí třešně. Tyto třešně jsou menší a kyselejší než ty, které běžně kupujeme v obchodě, ale i tak jsou jedlé a používají se například k výrobě džemů nebo likérů. Důležité je si uvědomit, že ne všechny sakury plodí jedlé plody. Některé druhy jsou okrasné a jejich plody jsou nepoživatelné. Pokud si nejste jisti, zda je daná sakura jedlá, raději se jejího ovoce nedotýkejte a nesbírejte ho. Pro konzumaci je vždy lepší vybrat si třešně z ověřených zdrojů, jako jsou sady nebo obchody s potravinami.
Druhy sakur s jedlými plody
Existuje několik druhů sakur, jejichž plody jsou jedlé. Nečekejte ale sladké a šťavnaté plody jako u běžných třešní. Plody jedlých sakur, nazývané také sakuranbo, jsou menší a mají trpkou, kyselou chuť.
Mezi nejznámější druhy s jedlými plody patří Prunus tomentosa, známá také jako čínská třešeň plstnatá. Tato odrůda produkuje malé, červené plody s jemně nakyslou chutí. Dalším druhem je Prunus serrulata, japonská třešeň pilovitá. Její plody jsou drobné, tmavě červené až téměř černé a mají trpkou chuť.
Ačkoliv plody sakur nejsou tak chutné jako běžné třešně, dají se konzumovat čerstvé nebo je využít k přípravě džemů, želé a dalších pokrmů. V Japonsku se sakuranbo používají k výrobě tradičního likéru zvaného umeshu.
Vzhled a chuť plodů sakury
Plody sakury, nazývané sakuranbo, se na první pohled podobají třešním. Mají kulatý tvar a dorůstají do velikosti přibližně 8 až 10 milimetrů. Slupka plodů je hladká a lesklá, v době zralosti získává sytě červenou až tmavě fialovou barvu. Dužnina sakuranbo je poměrně malá a šťavnatá, s mírně nakyslou, svíravou chutí. Na rozdíl od běžných třešní, které mají sladkou chuť, jsou plody sakury spíše trpké a kyselé. Konzumace syrových plodů proto není příliš obvyklá. Sakuranbo se v Japonsku používají spíše k přípravě různých specialit, jako jsou nakládané sakury, sakurový džem nebo sakurové víno. Chuť plodů sakury je specifická a ne každému vyhovuje.
Obsah vitamínů a minerálů
Plody sakury, i když nejsou tak známé jako jejich květy, skrývají v sobě překvapivé množství vitamínů a minerálů. Jsou bohaté na vitamín C, důležitý antioxidant, který posiluje imunitní systém a chrání buňky před poškozením. Obsahují také vitamíny skupiny B, které jsou nezbytné pro správné fungování nervového systému a metabolismu. Z minerálů můžeme jmenovat draslík, důležitý pro regulaci krevního tlaku, a hořčík, který přispívá k uvolnění svalů a psychické pohodě. Je však důležité si uvědomit, že plody sakury by se měly konzumovat s mírou, jelikož obsahují také kyselinu kyanovodíkovou, která může být ve větším množství toxická.
Plody sakury, drobné peckovice zvané sakuranbo, se skrývají pod krásou květů. I když nejsou tak známé, v sobě ukrývají symboliku pomíjivosti a nového začátku, stejně jako samotné květy.
Dobromil Svoboda
Použití sakurových plodů v kuchyni
Plody sakury, známé také jako sakurové třešně, jsou malé, kyselé a trpké plody, které rostou na okrasných sakurách. Na rozdíl od svých větších a sladších příbuzných, jedlých třešní, se sakurové plody běžně nekonzumují čerstvé. Jejich trpká chuť je činí nevhodnými pro přímou konzumaci. Přesto se v japonské kuchyni s nimi setkáváme v různých zpracovaných formách. Sakurové plody se nakládají do soli a octa, čímž se vytvoří slaný a kyselý nálev, který zjemní jejich trpkost. Takto naložené plody, známé jako „sakurazuke“, se používají jako ozdoba rýžových pokrmů, sushi nebo se přidávají do tradičních japonských dezertů, jako je mochi. Sakurové plody se také používají k výrobě lahodného sirupu nebo likéru.
Recept: Džem ze sakurových plodů
Plody sakury, známé také jako sakuranbo, jsou malé peckovice, které rostou na stromech sakury po odkvětu. Ačkoliv jsou sakura stromy proslulé svými nádhernými květy, ne všechny druhy produkují jedlé plody. Plody jedlých odrůd mají trpkosladkou chuť a používají se k výrobě různých pochoutek, jako jsou džemy, želé nebo likéry. Sakuranbo jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty, a proto jsou v Japonsku považovány za zdravou pochoutku. Při sběru plodů sakury je důležité vybírat pouze zralé plody, které se snadno oddělují od stopek. Nezralé plody mohou být trpké a nechutné.
Symbolika sakurových plodů v Japonsku
Ačkoliv jsou sakury po celém světě opěvovány pro svou pomíjivou krásu během jarního květu, málokdo si uvědomuje, že tyto stromy také plodí. Plody sakury, malé peckovice zvané sakuranbo, se objevují v létě poté, co opadnou okvětní lístky květů. Sakuranbo jsou mnohem menší než běžné třešně a jejich chuť je trpká a kyselá, takže se obvykle nekonzumují syrové. Přesto mají v japonské kultuře své symbolické místo.
Kvůli krátké sezóně a vzácnosti se sakuranbo staly symbolem pomíjivosti života a prchavosti mládí, stejně jako samotné květy sakury. Plody nám připomínají, že krása je pomíjivá a že si máme vážit každého okamžiku. V některých oblastech Japonska se sakuranbo nakládají do soli a octa a poté se konzumují jako vzácná pochoutka během zvláštních příležitostí. Tato tradice odráží úctu k přírodě a jejím darům, která je v japonské kultuře hluboce zakořeněná.
Pěstování sakur pro plody
Pěstování sakur primárně pro jejich plody není běžné. Většina lidí pěstuje sakury pro jejich nádherné květy, které jsou symbolem Japonska a přicházejícího jara. Plody sakur, sakuranbo, jsou malé, trpké třešně s velkou peckou. Chuťově se nepodobají sladkým třešním, na které jsme zvyklí. Sakuranbo se v Japonsku používají spíše k nakládání nebo k výrobě likérů. Pokud byste přesto chtěli pěstovat sakury pro plody, je důležité vybrat si správnou odrůdu. Některé odrůdy, jako například 'Napoleonova', 'Sam' nebo 'Shirotae', plodí větší a sladší plody. Pro opylení a následnou tvorbu plodů je obvykle nutné mít alespoň dvě různé odrůdy sakur. Pěstování sakur pro plody vyžaduje trpělivost a péči, ale s trochou úsilí se můžete těšit na vlastní úrodu sakuranbo.
Sklizeň a skladování plodů
Plody sakury, malé peckovice připomínající třešně, se objevují na jaře po odkvětu. Ne všechny druhy sakur plodí jedlé plody. Některé odrůdy jsou okrasné a jejich plody jsou malé, trpké a nepoživatelné. Jedlé plody sakury, nazývané také sakurambo, pocházejí z odrůd pěstovaných speciálně pro tento účel. Zralé sakurambo mají tmavě červenou až fialovou barvu a sladkokyselou chuť s mírně nahořklým dozvukem. Sklizeň sakurambo probíhá obvykle v červnu a červenci, v závislosti na odrůdě a klimatických podmínkách. Plody by se měly sklízet opatrně, aby nedošlo k poškození větví. Pro skladování se hodí chladné a suché místo. Čerstvé sakurambo vydrží v lednici až týden. Plody lze také zamrazit, zavařit nebo z nich připravit džem, šťávu či likér.
Vlastnost | Sakura | Třešeň |
---|---|---|
Velikost | Malá (cca 8 mm) | Větší (až 2 cm) |
Chuť | Kyselá, trpká | Sladká, šťavnatá |
Konzumace | Spíše nejedlá | Oblíbené ovoce |
Zajímavosti o sakurových plodech
Mnoho lidí neví, že některé druhy sakur, konkrétně ty okrasné, vůbec plody nenesou. Tyto variety jsou pěstovány pro své nádherné květy a plody pro ně nejsou důležité. Existují však i druhy sakur, které malé plody, podobné třešním, skutečně produkují. Tyto plody se nazývají sakurambo a v Japonsku se z nich vyrábí například likéry nebo želé. Chuťově se sakurambo od třešní liší, jsou trpčí a nahořklé. Konzumace sakuramba není příliš běžná, plody jsou drobné a obsahují velké pecky.
Publikováno: 05. 11. 2024
Kategorie: příroda