Robotický zahradník – Moderní způsob zahradničení

V jednom z našich minulých článků jsme se zaměřili na kořenové čističky. Nyní si představíme dalšího ekologického pomocníka, který však nebude v tak velké míře využívat přírodu, jako spíše moderní technologie. Je to robotický zahradník. Nadčasová technika ověnčená nejrůznějšími čidly, s nimiž bude pěstování jakýchkoliv plodin snadným procesem.

Jak vypadá robotický zahradník?

Na světě vzniklo už několik velikostně a charakterově odlišných modelů robotických zahradníků. Do určité míry lze do této kategorie pomocníků zahrnout také inteligentní sekačky. Robotický zahradník toho však zvládá podstatně více. Může mít velikost podobnou robotické sekačce nebo půjde o velký technologický celek vznášející se nad záhonkem příslušných rozměrů.

Co všechno bystě měli vědět o automatizovaném zahradničení?

Je pravdou, že robotický zahradník asi není vhodný pro obhospodařování zelených střech, na druhou stranu je ideálním pomocníkem při pěstování rostlin a plodin. Více detailů Vám o této technice přinášíme prostřednictvím níže uvedených řádků.

Jak funguje robot při plení záhonů?

Dostupné jsou malé modely projíždějící mezi záhonky. Jejich důmyslná čidla dokáží rozeznat plevel, který okamžitě zlikvidují. Poháněny jsou obvykle solárními panely.

Jak funguje robot s ramenem?

Modely určené ke starání se o záhonek příslušných rozměrů disponují ještě větším množstvím čidel. Rameno robota na základě vyhodnocených údajů provádí automatickou práci za Vás.

Jaká čidla má robotický zahradník?

Dokáže pracovat s teplotou, rychlostí větru, vlhkostí a dokonale monitoruje zemědělskou půdu.

Dokáže robot sklízet plodiny?

Ano, existují propracované modely robotů, které právě na základě hodnocení půdy odstraní nežádoucí plevel nebo vyhodnotí, že plodinu je zapotřebí sklidit. V takovém případě jde o zcela automatizovaný proces, takže vy se o výsadbu, pěstování a sklízení nemusíte v podstatě vůbec starat.

Jaké plodiny lze tímto způsobem pěstovat?

Moderní technologie jdou neustále kupředu, takže se seznamy plodin rozšiřují. Současný robotický zahradník dokáže díky propracovanému systému pěstovat desítky běžných plodin. Počítat ovšem musíte stále s tím, že jde o finančně nákladnější záležitost v závislosti na tom, jak velké plochy chcete automaticky obhospodařovat.