Panda velká je miláčkem už od pohledu

Každé zvíře nějak vypadá. O některých z nich byste asi jenom stěží tvrdili, že jsou nejkrásnější na světě, což dokazuje taková želva. Opakem toho je však Panda velká, která se díky své stavbě, vzhledu, pohybu a mimice stala miláčkem snad kohokoliv. Tento savec z čeledi medvědovitých ohromuje v podstatě celý svět.

Panda velká, to není pouze Čína

Mnozí asi správně tuší, že panda je vzhledem ke svému výskytu a domovině čínským tvorem. Dokonce ji lze objevit na čínských zlatých mincích nebo v rámci národního symbolu této země. Pokud jde o čínský název, v překladu znamená něco jako medvědice – kočka. A to je poměrně výstižné přirovnání. Výjimkou však není ani požírač bambusu a medvěd bambusový.

Svět se s tímto překrásným tvorem setkal v roce 1869 díky misionáři Armandu Davidovi. V posledních letech samozřejmě patří k ohroženým druhům a jeho chov v rámci zoologických zahrad není díky Číně žádnou jednoduchou záležitostí.

Obecné informace o pandě

Pojďme se ale na roztomilou pandu podívat tak trochu pod drobnohledem. Každý milovník a obdivovatel tohoto zvířete by měl určitě tušit, jak je panda velká, včetně spousty dalších hodnotných údajů. Tohle všechno a mnohé jiné můžete nalézt v tabulce níže.

PředmětHodnota
Průměrná hmotnost100 až 115 kg
Délka1,2 až 1,9 m
Čas věnovaný jídlu10 až 12 hodin denně
Průměrná teplota pandy37,2 °C
Tepová frekvence102 úderů za minutu
Důležité informace pojící se s pandou velkou.

Panda velká je schopna za jediný den sníst až 30 kg potravy, což je s přihlédnutím k její váze hodně podobné jako u stravování slova. Jen pro doplnění zmíníme, že jde o všežravce, takže vedle rostlinné stravy si dopřává i maso a vejce.

Když se Panda velká nachází v přírodě a v přirozené domovině, může se dožít věku až 12 let. Pokud je ovšem chována v zajetí, tato věková hranice se značným způsobem navyšuje. Dosahovat může věku až 34 let.