Obří vatovec: Houba nebo UFO?

Houba Vatovec

Popis vatovce

Vatovec obrovský, známý také jako pýchavka obrovská, je houba s impozantní velikostí. Mladé plodnice jsou kulovité a bílé, s hladkým povrchem. Jak houba zraje, povrch se stává žlutohnědým a rozpraskaným. Vnitřek plodnice je zpočátku bílý a kompaktní, postupně se však mění na žlutozelenou a nakonec na olivově hnědou práškovou hmotu plnou výtrusů. Dospělé plodnice mohou dosahovat průměru až 100 cm a hmotnosti až 20 kg, čímž se řadí mezi největší houby na světě.

Výskyt a rozšíření

Délka dne a noci se během roku mění v závislosti na zeměpisné šířce a ročním období. Na rovníku je den a noc po celý rok přibližně stejně dlouhá, trvá zhruba 12 hodin. S rostoucí zeměpisnou šířkou se rozdíl v délce dne a noci během roku zvětšuje. V létě jsou dny delší a noci kratší, v zimě je tomu naopak. Na pólech trvá den a noc půl roku. Tyto změny jsou způsobeny sklonem zemské osy a oběhem Země kolem Slunce.

Využití v kuchyni

V kuchyni nachází všestranné uplatnění jak jeho listy, tak i květy. Listy se používají čerstvé do salátů, pomazánek, polévek nebo omáček. Mají jemnou cibulovou chuť s nádechem česneku. Květy se přidávají do salátů, na chlebíčky nebo se používají jako jedlá dekorace. Pažitka obsahuje vitamíny C a A, minerální látky a antioxidanty. Její konzumace podporuje trávení, posiluje imunitu a působí protizánětlivě. Pažitku je ideální přidávat do jídel až na závěr vaření, aby si zachovala své aroma a cenné látky.

Záměna s jinými houbami

Muchomůrka zelená je bohužel často zaměňována s některými druhy jedlých hub, zejména s žampiony a holubinkami. Záměna s žampiony hrozí u mladých plodnic, které ještě nemají vyvinuté typické znaky. Důležité je pamatovat na to, že muchomůrka zelená má vždy bílé lupeny, zatímco žampiony je mají růžové až hnědé. Holubinky se od muchomůrky zelené liší absencí prstenu na třeni a často i křehčí dužninou.

Při sběru hub je vždy nutná maximální opatrnost a důkladná znalost rozlišovacích znaků. V případě nejistoty je lepší houbu nechat v lese nebo se poradit se zkušeným houbařem.

Zajímavosti o vatovci

Vatovec obrovský, známý také jako pýchavka obrovská, je houbařský unikát. Dorůstá úctyhodných rozměrů, a když narazíte na louku plnou těchto gigantů, připadáte si jako v pohádce. Největší vatovec nalezený v České republice vážil neuvěřitelných 20 kilogramů! Mladé plodnice vatovce jsou jedlé a chutné, ale pozor – pouze dokud jsou uvnitř čistě bílé. Vatovec má i léčivé účinky. Jeho výtrusy se používají k zastavení krvácení. Zajímavostí je, že v minulosti se vatovec používal jako troud k rozdělávání ohně.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: LukasHolecek

Tagy: houba vatovec | informace o houbě vatovci