Mana: Skryté kalorie v exotickém ovoci?

Mana Kalorie

Mana: Superpotravina s historií

Mana je potravina s dlouhou historií, která sahá až do biblických dob. V Bibli se o maně mluví jako o potravě, kterou Bůh seslal z nebe, aby uživil Izraelity během jejich putování pouští. Dnes se mana získává z mízy tamaryšku manového, stromu rostoucího v pouštních oblastech Středního východu a severní Afriky. Má podobu drobných, sladkých krystalků, které se rozpouštějí v ústech. Mana je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Má nízký glykemický index a je zdrojem rozpustné vlákniny. Díky tomu je vhodná pro diabetiky a osoby dbající na zdravou výživu.

Nutriční profil many: Kalorie a živiny

Mango je tropické ovoce s nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jedno mango (cca 200 g) obsahuje přibližně 135 kalorií, 3 gramy vlákniny a je skvělým zdrojem vitamínu C, vitamínu A a kyseliny listové. Mango také obsahuje menší množství vitamínů skupiny B, vitamínu E, vitamínu K a minerálů, jako je draslík, hořčík a měď. Díky svému nutričnímu profilu je mango skvělou volbou pro zdravou svačinu nebo součástí vyvážené stravy.

Kolik kalorií má mana?

Mana, revoluční náhrada jídla, se stala populární volbou pro zaneprázdněné lidi, kteří hledají rychlé a snadné řešení stravování. Ale kolik kalorií vlastně Mana obsahuje?

Standardní porce Many v prášku (400 kcal) odpovídá jednomu kompletnímu jídlu a obsahuje vyvážený poměr bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny, vitamínů a minerálů. Pro srovnání, Mana Drink (250 kcal) v lahvičce představuje menší svačinu nebo doplněk stravy.

Přesný počet kalorií v Maně se může mírně lišit v závislosti na konkrétní příchuti. Vždy je nejlepší zkontrolovat nutriční informace na obalu produktu.

Druhy many a jejich kalorická hodnota

Mango je lahodné a výživné tropické ovoce, které se vyskytuje v mnoha odrůdách. Každá odrůda má svůj vlastní unikátní chuťový profil a nutriční hodnotu. Pojďme se podívat na kalorickou hodnotu některých oblíbených druhů manga na 100 gramů:

Mango Kent: cca 60 kcal

Mango Tommy Atkins: cca 65 kcal

Mango Keitt: cca 60 kcal

Mango Alphonso: cca 60 kcal

Je důležité si uvědomit, že kalorická hodnota manga se může mírně lišit v závislosti na stupni zralosti a podmínkách pěstování.

Mana a hubnutí: Ano, nebo ne?

Mana a hubnutí? Otázka, která vrtá hlavou nejednomu z nás. Na jednu stranu lákavá představa rychlého a snadného shození přebytečných kil, na stranu druhou obavy z nedostatku živin a jojo efektu. Pravda jako vždy leží někde uprostřed.

Mana sama o sobě zázračný spalovač tuků není. Jde o nutričně kompletní nápoj, který může být užitečným pomocníkem při redukci váhy, pokud se používá správně. Klíčem k úspěchu je kalorický deficit.

Důležité je hlídat si celkový denní příjem kalorií a zařadit do svého režimu i dostatek pohybu. Mana může nahradit jedno až dvě jídla denně, čímž usnadní kontrolu nad kaloriemi.

Zařazení many do jídelníčku

Maniok, exotická hlíza s jemnou chutí, si nachází cestu i do českých kuchyní. Její zařazení do jídelníčku je snadné a možnosti využití široké. Maniok je přirozeně bezlepková potravina, vhodná pro celiaky a lidi s intolerancí na lepek. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C a minerály jako draslík, hořčík a vápník.

Před konzumací je nutné maniok vždy tepelně upravit, ať už vařením, pečením nebo smažením. Hodí se jako příloha k masu a rybám, do polévek, omáček, salátů nebo dezertů. Z maniokové mouky se připravují placky, pečivo a různé druhy těsta. Inspirujte se exotickými recepty a objevte chuť manioku i vy.

Tipy na recepty s manou

Mana je v české kuchyni stálicí a její využití sahá daleko za hranice sladkých knedlíků. Pokud hledáte inspiraci na nové recepty, mana vám otevírá dveře do světa kulinářských možností. Připravit z ní můžete lahodné polévky, které zahřejí v chladných dnech. Zkuste například krémovou česnekovou polévku s křupavými krutony z máslové manové kaše. Pro milovníky hlavních chodů je tu mana v roli skvělého základu pro zeleninové placičky, karbanátky nebo slané koláče. Smíchejte ji s cuketou, mrkví a bylinkami a vytvořte zdravou a chutnou večeři. A nesmíme zapomenout na sladké pokušení! Nadýchané manové řezy s ovocem, křehké sušenky nebo lahodný nákyp uspokojí chuťové pohárky malých i velkých mlsounů.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: LukasHolecek

Tagy: mana kalorie | kalorie v maně