Kořenová čistička – ekologické čištění vody

V dnešní době jsou vymýšleny nejrůznější moderní technologie proto, aby byla co nejefektivnějším způsobem přečištěna užitková voda. Velké čističky vody využívají odlišné metody čištění. Pokud bychom se ovšem v tomto směru měli zaměřit na ekologii, vedou zcela jiné čistící procesy. Typickým příkladem je kořenová čistička založená na velice jednoduchém principu.

Jak funguje kořenová čistička?

Voda je v tomto případě přečištěna prostřednictvím kořenového filtru. Ten je tvořen kamínky a rostlinami. Jde tedy o ryze přírodní cestu, která je samozřejmě doplněna o několik nádrží, kde postupně dochází k protékání vody. Účinky jsou dle nejrůznějších studií vynikající a kořenová čistička se může stát základem pro zahradní jezírko.

Hlavní výhody kořenové čističky

Kořenové čističky se sebou přináší řadu kladů. Tím nejhlavnějším je pochopitelně šetrnost k životnímu prostředí. Při použití u rodinného domu však oceníte i ostatní výhody, s nimiž Vás podrobněji seznámíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké jsou další výhody kořenové čističky?

Toto neřešení nevyžaduje elektrickou energii a je v podstatě nenáročné na údržbu. K čištění totiž dochází přirozenou cestou. Důležité je pouze správné provedení čističky, aby celý systém fungoval dobře.

Je kořenová čistička provozně nákladnější nežli ta biologická?

Je tomu právě naopak. Kořenové čistírny mají nižší provozní náklady. Zároveň se pyšní dlouhou životností v řádu desítek let.

Jaké části má tento model čističky?

Hlavní roli zde hraje vícekomorový anaerobní separátor, pulzní šachta, samotný kořenový biofiltr, šachta s možností odběru přečištěné vody a zasakovací objekt pod zemí.

Je zapotřebí stálý přítok vody do kořenové čističky?

Nikoliv. Tyto čističky nepotřebují stálý přítok. Zároveň je lze využít při větším odtoku vody. Nejen v rámci rodinného domu, ale klidně i celé obce. U těchto modelů nehrozí ani žádné havárie.

Jak vypadá kořenová čistička z pohledu vzhledu?

Krásně. Díky použitým rostlinám jsou vytvářeny unikátní biotopy, které vypadají dobře od jara až do podzimu. Jde tak o unikátní a zároveň nenápadnou součást okolí domu.