Fotovoltaické panely a návratnost investice

Finance vložené do obnovitelných zdrojů mohou mít i jinou podobu, než kterou nabízí zelené investice ve formě ESG fondů. Spoustu z Vás určitě zajímá, jak je to s návratností peněz v okamžiku, kdy se rozhodnete umístit fotovoltaické panely na střechu. Tomuto tématu se budeme nyní podrobněji věnovat.

K čemu slouží fotovoltaické panely?

Než přijde řeč na jakákoliv čísla, je zapotřebí zmínit, k čemu vlastně fotovoltaické panely na střeše mnohdy označované jako solární panely slouží. S pomocí nich lze pochytané sluneční záření přeměnit na energii, kterou využijete třeba k ohřevu teplé vody nebo v lepším případě i k vytápění.

Jaká je návratnost solárních panelů?

Není žádných pohyb o tom, že solární panely jsou vyšší vstupní investicí. Ta se samozřejmě odvíjí od požadované energie a celkové plochy fotovoltaiky. Podrobnější informace v řeči čísel Vám přinášíme prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Náklady na solární kolektor5 000 Kč až 22 000 Kč
Výroba energie v našich podmínkách400 až 500 kWh na m2
Náklady na provoz elektrického bojleruCca 1 200 Kč
Návratnost investice5 až 20 let
Informace související s návratností investice do fotovoltaických panelů.

Jak můžete správně vytušit, vše se odvíjí od toho, jak energeticky náročná je Vaše domácnost a jak velké fotovoltaické kolektory pořídíte. Návratnost však můžete uspíšit ještě jednou další praktickou věcí.

Dotace na fotovoltaické panely

Při využití nejrůznějších dotačních programů můžete minimalizovat náklady na pořízení solárních panelů na pouhou čtvrtinu. V takovém případě nebude návratnost v řádu 15 až 20 let, ale sníží se třeba o dvě třetiny. Tím pádem se investice do fotovoltaických panelů navrátí během pěti až sedmi let. Důležité je přihlížet také ke kvalitě solárních kolektorů. A to především z pohledu celkové životnosti, aby návratnost investice měla skutečný smysl. Dnešní používané technologie však přispívají k tomu, že volit budete mezi dlouhodobě využitelnými fotovoltaickými panely. Investice do sluneční energie se zkrátka vyplatí, o čemž se můžete přesvědčit sami.