Vy byste pořád seděla? Stop, takhle to dál nepůjde!

Vy Byste Pořád Seděla

Pořád u počítače?

„Vy byste pořád seděla,“ zaznívá vám v uších? Možná na tom něco bude. Dnešní doba přeje sedavému životnímu stylu – v práci u počítače, doma u televize a ve volném čase zase u telefonu. Sedavý způsob života je ale bohužel spojován s řadou zdravotních rizik, jako jsou obezita, srdeční choroby nebo cukrovka. Dlouhodobé sezení navíc zatěžuje páteř a klouby, což může vést k bolestem zad a krční páteře. Je proto důležité zařadit do svého denního režimu dostatek pohybu. Stačí krátká procházka, protažení nebo pár cviků a vaše tělo se vám odmění.

Rizika sedavého života

„Vy byste pořád seděla!“ Tak tuhle větu slýcháme často, ať už míří na nás nebo na někoho v našem okolí. A není se čemu divit. Sedavý životní styl se stal bohužel běžnou součástí našich životů. Dlouhé hodiny strávené v práci u počítače, dojíždění autem a večery u televize – to vše přispívá k nedostatku pohybu. A následky? Ty můžou být závažnější, než si myslíme. Nejde jen o pár kilo navíc a bolavá záda. Nedostatek pohybu zvyšuje riziko srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu, ale také některých typů rakoviny. A co teprve naše psychika? I ta strádá. Pohyb je důležitý pro uvolňování endorfinů – hormonů štěstí, které nám zlepšují náladu a pomáhají bojovat se stresem. Takže až vás zase někdo vyzve, abyste se šla projít, neváhejte! Vaše tělo i mysl se vám odvděčí.

Bolesti zad a kloubů

Vy byste pořád seděla, viďte? U počítače, u televize, v autě… A pak se divíte, že vás bolí záda a klouby? Sedavý životní styl je v dnešní době bohužel běžný, ale naše tělo za to platí vysokou cenu. Dlouhé hodiny strávené vsedě vedou k ochabování svalů, zejména těch zádových a břišních, které jsou důležité pro správné držení těla. Oslabené svaly pak nedokážou dostatečně podpírat páteř, a ta je tak vystavena nadměrnému tlaku a přetížení. Výsledkem jsou pak nepříjemné bolesti zad, které mohou přecházet až do chronických stavů. A nejen to! Nedostatek pohybu se podepisuje i na zdraví kloubů. Ty ztuhnou, ztratí svou pružnost a jsou náchylnější k opotřebení a vznikům zánětů.

Zvýšené riziko nemocí

„Vy byste pořád seděla!“ Tak tuhle větu slýcháme často, ať už s úsměvem, nebo s výčitkou. Pravdou ale je, že sedavý životní styl s sebou nese řadu zdravotních rizik. Dlouhé hodiny strávené sezením, ať už v práci, doma u televize nebo na cestách, negativně ovlivňují naše tělo i mysl.

Nedostatek pohybu zpomaluje metabolismus, což vede k zvýšenému riziku obezity, cukrovky 2. typu a srdečně-cévních chorob. Oslabené svaly zad a břicha způsobují bolesti zad, špatné držení těla a zvyšují riziko zranění. Dlouhodobé sezení také zhoršuje prokrvení dolních končetin, což může vést k otokům, křečovým žilám a v krajních případech i k trombóze.

Vliv na psychiku

Dlouhé hodiny strávené sezením, ať už v práci nebo doma u televize, si vybírají svou daň nejen na našem těle, ale i na psychice. Nedostatek pohybu a neustálé vysedávání totiž negativně ovlivňují hladinu hormonů v mozku, což může vést k pocitům úzkosti, deprese a celkové podrážděnosti. Možná si říkáte: "Vždyť já bych pořád seděla!", ale dlouhodobý sedavý životní styl vede k snížení produkce endorfinů, hormonů štěstí, které nám pomáhají zvládat stres a zlepšují náladu. Místo radosti a energie se tak můžete cítit unavení, bez motivace a bez chuti do života.

Jak se hýbat více?

Vy byste pořád seděla, viďte? No jo, moderní životní styl nás k tomu přímo vybízí. Práce u počítače, cestování autem, večery u televize - to všechno svádí k tomu, abychom se hýbali co nejméně. Jenže sedavý životní styl je jako tichý zabiják. Nevidíme ho, neslyšíme, ale pomalu a jistě nám ničí zdraví.

Jak z toho ven? Hýbejte se víc! Zní to banálně, ale je to tak. Není potřeba hned běžet maraton. Stačí drobné změny v každodenním životě. Místo výtahu jděte po schodech. Vystupte z autobusu o zastávku dřív a zbytek dojděte pěšky. Jděte se projít s kamarádkou místo abyste s ní seděly v kavárně. A co takhle zkusit jógu, tancování nebo plavání? Možností je spousta, stačí si jen vybrat tu pravou pro vás.

Cvičení i v práci

„Vy byste pořád seděla,“ říkáte si možná s povzdechem. A možná máte pravdu. Sedavý životní styl je v dnešní době bohužel běžný. Trávíme hodiny v práci u počítače, pak se přesuneme k televizi a volný čas věnujeme spíše pasivnímu odpočinku. To vše se ale podepisuje na našem zdraví. Bolesti zad, ochablé svalstvo, nadváha – to jsou jen některé z negativních dopadů nedostatku pohybu.

Jak z toho ven? Začít můžete i drobnými krůčky přímo na pracovišti. Místo výtahu choďte po schodech. Protáhněte se během přestávky. Zkuste telefonovat ve stoje. I takové maličkosti se počítají. A kdo ví, třeba vás to namotivuje k dalším pohybovým aktivitám i mimo práci.

Dlouhé hodiny u počítače, to je moje. Vy byste pořád seděla, ale já se musím hýbat, abych měl nápady!

Zdeněk Dvořák

Procházky a pohyb venku

„Vy byste pořád seděla,“ slýcháváte často? A je to pravda? Pak vězte, že sedavý životní styl, ač se může zdát pohodlný, s sebou nese řadu zdravotních rizik. Dlouhodobé sezení oslabuje svaly, zpomaluje metabolismus a zvyšuje riziko obezity, srdečních chorob a cukrovky. Naštěstí existuje jednoduchý a příjemný lék: procházky a pohyb venku. Stačí i krátká procházka během polední pauzy nebo svižnější chůze do schodů místo jízdy výtahem. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu prospívá nejen našemu tělu, ale i mysli. Zlepšuje náladu, snižuje stres a podporuje kreativitu. Takže až vás zase někdo nachytá, jak lenošíte, vzpomeňte si na tato slova a vyrazte na procházku. Vaše tělo i mysl se vám odvděčí.

Zdravotní dopady sedavého životního stylu
Aktivita Denní doba strávená Dopad na zdraví
Sezení (práce, škola) 8 hodin Zvýšené riziko obezity, srdečních chorob, cukrovky 2. typu
Sezení (volný čas) 3 hodiny Snížená fyzická kondice, bolesti zad a krční páteře
Fyzická aktivita 1 hodina Posílení srdce a cév, zlepšení nálady, redukce stresu

Tipy pro aktivnější život

Víte, jak se říká: "V zdravém těle zdravý duch." Ať už jste zvyklí trávit dny v kanceláři, nebo vás prostě baví spíše odpočinek u televize, sedavý životní styl nikomu z dlouhodobého hlediska neprospívá. Dobrá zpráva je, že stačí málo, abyste svůj den rozhýbali a cítili se lépe! Místo výtahu zkuste schody. Už jen pár pater denně udělá velký rozdíl. Procházka po obědě? Skvělý nápad! Protáhněte se a načerpejte energii na zbytek dne. A co teprve víkendový výlet do přírody? Zapomeňte na "vy byste pořád seděla" a užijte si pohyb na čerstvém vzduchu. Zapojte rodinu nebo přátele a objevujte krásy okolí. Uvidíte, že aktivnější život vám přinese nejen lepší fyzickou kondici, ale i více energie a pozitivní nálady.

Malé krůčky k velké změně

Víte, jak to chodí. "Vy byste pořád seděla," slyšíte často. A je pravda, že v dnešní době trávíme sezením čím dál více času. Práce u počítače, cestování autem, večery u televize – to vše přispívá k našemu sedavému životnímu stylu. A ten s sebou nese řadu zdravotních rizik. Ale nezoufejte! Nemusíte se hned stát maratonskými běžci. I malé krůčky můžou vést k velké změně. Zkuste zaparkovat auto dál od práce a ten kousek dojít pěšky. Místo výtahu vyjděte schody. A o víkendu se projděte v přírodě. Uvidíte, že i takové drobnosti se počítají a vaše tělo vám za ně poděkuje.

Publikováno: 11. 11. 2024

Kategorie: Zdraví