Na jaké straně postele spát pro lepší zdraví?

Na Jaké Straně Postele Má Spát Muž

Vliv spánku na zdraví

Dostatek kvalitního spánku je pro naše zdraví naprosto zásadní. Během spánku dochází k regeneraci organismu, posilování imunitního systému a ukládání informací do dlouhodobé paměti. Nedostatek spánku naopak zvyšuje riziko vzniku mnoha onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, obezita nebo deprese. Spánek ovlivňuje také naši náladu, koncentraci a schopnost zvládat stres. Dospělý člověk by si měl dopřát 7-9 hodin spánku denně, dětem a dospívajícím je pak doporučováno spát ještě déle.

Společné spaní a vztahy

Sdílení postele s partnerem je téma, které v sobě nese řadu otázek a stereotypů. Pro někoho je symbolem intimity a blízkosti, pro jiného zdrojem nočních můr v podobě chrápání a přetahování peřiny. Pravdou je, že společné spaní může mít na partnerský vztah jak pozitivní, tak negativní vliv.

Důležitá je vzájemná komunikace a ochota dělat kompromisy. Pokud se jeden z partnerů nevyspí a ráno vstává podrážděný, je na čase hledat řešení. To může spočívat v úpravě spánkových návyků, pořízení větší postele, nebo v krajním případě i v oddělených ložnicích. Důležité je, aby se oba partneři cítili komfortně a aby společné usínání bylo zdrojem radosti, ne stresu.

Výhody spaní na levé straně

Spaní na levém boku může přinést řadu zdravotních benefitů. Tato poloha zlepšuje trávení, jelikož žaludek a slinivka břišní se nacházejí na levé straně těla. Gravitace tak usnadňuje pohyb potravy trávicím traktem. Zároveň spánek na levém boku ulevuje od pálení žáhy, protože zabraňuje zpětnému toku žaludeční kyseliny do jícnu. Těhotným ženám se doporučuje spát na levém boku pro podporu krevního oběhu a zmírnění tlaku na důležité žíly. Tato poloha také prospívá srdci, jelikož usnadňuje pumpování krve do celého těla.

Výhody spaní na pravé straně

Spaní na pravém boku má pro naše tělo překvapivé benefity. Tato poloha zlepšuje trávení, protože gravitace usnadňuje pohyb potravy trávicím traktem. Zároveň ulevuje od pálení žáhy, jelikož žaludek je níže než jícen. Spaní na pravém boku je vhodné i pro těhotné ženy, protože podporuje krevní oběh a snižuje tlak na důležité žíly. Naopak, spaní na levém boku se nedoporučuje lidem se srdečními problémy, jelikož vyvíjí tlak na srdce.

Individuální preference spaní

Každý z nás má jiné potřeby, pokud jde o spánek. Někdo je ranní ptáče a bez problémů vstává za úsvitu, jiný je zase noční sova a nejlépe se mu pracuje do pozdních nočních hodin. Tyto individuální preference spaní jsou ovlivněny řadou faktorů, včetně genetiky, věku a životního stylu. Zatímco někteří lidé potřebují k regeneraci 8 hodin spánku, jiným stačí pouhých 6 hodin. Důležité je naslouchat svému tělu a dopřát si tolik spánku, kolik potřebujeme k tomu, abychom se cítili odpočatí a plní energie.

Tipy pro lepší spánek ve dvou

Sdílení postele s partnerem může být krásné, ale také náročné na kvalitní spánek. Zkuste pár tipů pro klidnější noci ve dvou. Zvolte dostatečně velkou postel, ať se vzájemně nerušíte pohybem. Kvalitní matrace je základ, zvažte partnerskou matraci s oddělenými zónami. Domluvte se na teplotě v ložnici a pořiďte si oddělené přikrývky, abyste se "nepřetahovali". Dodržujte pravidelný spánkový režim a choďte spát i vstávejte ve stejnou dobu. Před spaním se vyhněte kofeinu, alkoholu a těžkým jídlům.

Publikováno: 06. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: na jaké straně postele má spát muž | spánkové návyky