Zelená střecha jako cesta k čistšímu vzduchu

Nové technologie přispívající k životnímu prostředí vznikají ve všech oblastech. A stavitelství není žádnou výjimkou. V tomto směru zažívá poměrně úspěšný boom zelená střecha. Pokud si myslíte, že to má něco společného se zatravněnou střechou nemovitostí, potom jsou Vaše úvahy správné. Tento koncept má v zahraničí už letitou tradici, v Česku začíná nabírat také na obrátkách.

Jak vypadá zelená střecha?

Zelená střecha, to pochopitelně není jen tak ledabylé vysázení rostlin na střeše objektu. Vše musí dokonale fungovat jak směrem k nemovitosti, tak k samotné přírodě. To znamená, že vegetace je vysazována nad hydroizolační membránu a může obsahovat další vrstvy. Typickým příkladem je odvodnění, zavlažování nebo kořenová bariéra. Zeleň na střeše pak vypadá nejenom dobře, ale hlavně přispívá k čistšímu vzduchu a podporuje zdravé životní prostředí. Stejně, jako kořenová čistička.

Zelené střechy jsou spjaty se samými výhodami

Produkce kyslíku a zadržování oxidu uhličitého není jediným kladem. Zelená střecha zabraňuje přehřívání horní části nemovitosti, absorbuje škodliviny ze vzduchu a snižuje kolísání vlhkosti vzduchu. O dalších benefitech se můžete dočíst v otázkách a odpovědích prezentovaných níže.

Má taková střecha nějakou ekonomickou výhodu?

Určitě. Snižuje spotřebu energie určené pro vytápění nemovitosti. Zároveň tvoří zvukovou izolaci. I když je vstupní investice vyšší nežli u klasické střechy, na druhou stranu má v podstatě neomezenou životnost.

Co dalšího přináší zelené střechy?

Je to bezpochyby originální vzhled, který lahodí nejenom oku, ale také mysli. Působí dobře na psychiku a dům Vám díky rostlinám bude krásně vonět.

Jaké jsou typy zelených střech?

Využívána je extenzivní střešní zeleň a intenzivní střešní zeleň.

Aplikují se zelené střechy také na šikmé podklady?

Nejčastěji můžete zelené střechy vidět na plochých střechách s ideálním sklonem pěti stupňů. Použity mohou být i na šikmých střechách s vysokým sklonem, kde se k zajištění zeleně používají jiné technologie.

Kde je největší zelená střecha v České republice?

Jedna z největších se nachází na nákupním centru Nový Smíchov v Praze.