Slon jako největší suchozemský savec planety

Slon je tvor, jemuž přísluší jedno významné NEJ. Stejně, jako lev je králem zvířat, tak sloni patří k těm největším suchozemským savcům naší planety. Jeho předchůdcem byl bezpochyby mamut. V současnosti na zemi žijí pouze tři druhy slonů, mezi které patří ti afričtí, indičtí a pralesní. Pokud si chcete o těchto chobotnatcích přečíst pár zajímavostí, jste tu na správném místě.

Víte, jaký byl nejtěžší slon světa?

Se slony samozřejmě vždy souvisí označení jako největší, nejtěžší a podobně. Právě z pohledu hmotnosti se u těchto zvířat lze dopracovat k velice unikátním hodnotám. To ostatně naznačují informace prezentované v tabulce níže.

PředmětHodnota
Hmotnost mláděte po narození100 kg
Doba březí samice20 až 22 měsíců
Věk slona60 až 70 let
Nejtěžší slon10,4 tuny
Víte, kolik vážil největší slon na světě?

I když se sloni nedožívají tak vysokého věku jako želvy, patří do skupiny suchozemských savců s delší životností. A jaké ostatní zajímavosti souvisí s těmito chobotnatými tvory?

Velká síla v chobotu

Nepřehlédnutelnou součástí slona je bezpochyby jeho chobot. Ten slouží nejenom k příjmu potravy a vody. Využíván je také za horkého počasí, kdy s pomocí něho slon hází na své tělo prach, vodu, písek nebo bláto, aby se zchladil. Chobot slona je na první pohled poměrně masivní a velkou fyziologickou věcí. Jen málokdo ale tuší, že s pomocí chobotu dokáží sloni zvednout předměty a náklady dosahující hmotnosti jedné tuny. To je neuvěřitelných tisíc kilogramů.

Většinu dne slon pouze jí

Se slony souvisí ještě jedna fascinující záležitost. Jako býložravci jsou schopni konzumovat jídlo až šestnáct hodin denně. Je to povětšinou rostlinná strava v podobě semínek, květin, trávy, kořínků a listů. V řeči čísel to může znamenat například to, že dospělý slon je schopen za jediný den sníst až 300 kg potravy. Větší polovina je následně trávena v těle a zbytek vychází v nestrávené podobě. Sloni jsou zkrátka velcí a nezastavitelní jedlíci.

Publikováno: 17. 05. 2021

Kategorie: příroda