Příroda radí: Co na plynatost u psa?

Co Na Plynatost U Psa

Psyllium (jitrocel indický)

Psyllium (jitrocel indický) je rostlina, jejíž semena se používají jako doplněk stravy. Psyllium je bohaté na rozpustnou vlákninu, která v trávicím traktu absorbuje vodu a vytváří gel. Tento gel pomáhá změkčit stolici a podpořit pravidelnost stolice. Psyllium může být užitečné při zácpě, syndromu dráždivého tračníku a Crohnově chorobě. Doporučená denní dávka psyllia je obvykle 5-10 gramů, rozdělených do několika dávek. Je důležité pít dostatek tekutin při užívání psyllia, aby se předešlo zácpě. Psyllium je obecně dobře snášeno, ale u některých lidí může způsobit nadýmání, plynatost nebo průjem. Pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky, snižte dávku nebo přestaňte psyllium užívat.

Dýně

Dýně je oblíbená zelenina, která se sklízí na podzim. Existuje mnoho druhů dýní, od malých okrasných až po velké jedlé. Dýně jsou bohaté na vitamíny a minerály, jako je vitamín A, vitamín C a draslík. Dužina dýně se používá k přípravě různých pokrmů, jako jsou polévky, koláče a kompoty. Semínka dýně jsou také jedlá a mají vysoký obsah bílkovin a zdravých tuků. Dýně se stala symbolem Halloweenu, kdy se z ní vydlabávají strašidelné lucerny.

Fenykl

Fenykl je dvouletá bylina s jemnými listy a charakteristickou anýzovou vůní a chutí. Pochází ze Středomoří a pěstuje se pro své aromatické plody – fenyklová semínka. Ta se používají jako koření v kuchyni, ale i v léčitelství. Fenykl podporuje trávení, uvolňuje křeče a nadýmání, působí proti kašli a má uklidňující účinky. V kuchyni se fenykl hodí k rybám, do polévek, omáček a salátů. Čerstvé listy lze použít jako bylinku, stonky se hodí k nakládání.

Zázvor

Zázvor je kořen rostliny Zingiber officinale, který se používá v tradiční medicíně i gastronomii po celém světě. Jeho chuť je štiplavá a aroma pronikavé, s nádechem citrusů. Obsahuje gingerol, sloučeninu s protizánětlivými a antioxidačními účinky. Zázvor se často používá k úlevě od nevolnosti, zvracení a zažívacích potíží. Může také pomoci snížit bolest svalů a kloubů. V kuchyni se zázvor používá čerstvý, sušený, mletý nebo kandovaný. Dodává chuť a vůni sladkým i slaným pokrmům, čajům a nápojům.

Probiotika (jogurt)

Jogurt je skvělým zdrojem probiotik, tedy „hodných“ bakterií, které prospívají našemu trávení. Tyto bakterie pomáhají udržovat rovnováhu ve střevní mikroflóře a posilují imunitní systém. Probiotika v jogurtu mohou pomoci zmírnit příznaky syndromu dráždivého tračníku, průjmu a zácpy. Navíc podporují vstřebávání živin z potravy. Pro dosažení optimálních výsledků je vhodné konzumovat jogurt s živými kulturami bakterií pravidelně, ideálně každý den.

Heřmánek

Heřmánek pravý (Matricaria recutita) je jednoletá bylina s typickými bíložlutými květy. Pro své uklidňující a protizánětlivé účinky je heřmánek hojně využíván v lidovém léčitelství. Čaj z heřmánku pomáhá při zažívacích potížích, nadýmání a nespavosti. Heřmánkové obklady se osvědčily při léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém nebo akné. V kosmetice se heřmánek přidává do produktů pro citlivou pokožku. Pěstování heřmánku je nenáročné, daří se mu na slunných stanovištích s propustnou půdou.

Máta peprná

Máta peprná (Mentha × piperita) je aromatická bylina, kterou si většina z nás spojuje s osvěžující chutí. Tato vytrvalá bylina je křížencem máty vodní a máty klasnaté. Máta peprná dorůstá do výšky 30 až 90 cm a poznáte ji podle charakteristických tmavě zelených listů s pilovitým okrajem. Kvete od června do srpna drobnými fialovými kvítky uspořádanými v klasech.

Pěstování máty peprné je poměrně snadné. Daří se jí na slunném stanovišti i v polostínu a preferuje vlhkou, propustnou půdu. Množí se dělením trsů na jaře nebo na podzim. Sbíráme listy ještě před rozkvětem, kdy obsahují nejvíce silic.

Ananas

Ananas je tropické ovoce pocházející z Jižní Ameriky, které si získalo oblibu po celém světě pro svou sladkou, šťavnatou chuť a osvěžující aroma. Jeho pěstování sahá tisíce let do minulosti a dnes je ananas nedílnou součástí mnoha kuchyní. Kromě lahodné chuti je ananas bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, které přispívají k celkovému zdraví. Obsahuje například vitamín C, mangan a bromelain, enzym, který podporuje trávení. Ananas se konzumuje čerstvý, sušený, konzervovaný a jeho šťáva je oblíbeným nápojem. Využívá se také při přípravě dezertů, koktejlů, salátů a hlavních jídel.

Kmín

Kmín (Carum carvi) je dvouletá bylina z čeledi miříkovitých. Jeho plody, kmínové semínko, se používají jako koření v kuchyni. Kmín pochází z oblasti Středomoří a západní Asie. Má charakteristickou štiplavou, zemitou chuť a vůni. V kuchyni se používá do chleba, pečiva, sýrů, polévek, omáček a masitých pokrmů. Kmín má také léčivé účinky, podporuje trávení, uvolňuje křeče a působí proti nadýmání. Jeho silice se používají v kosmetice a aromaterapii.

Koriandr

Koriandr setý (Coriandrum sativum), u nás známý také jako cilantro, je jednoletá bylina s výraznou aromatickou vůní a chutí. Pochází z oblasti Středomoří a Blízkého východu a pěstuje se již tisíce let. V kuchyni se využívají listy i semena koriandru. Listy, s jemnější chutí, jsou oblíbené v asijské a latinskoamerické kuchyni, přidávají se do salátů, polévek a omáček. Semena koriandru mají zemitější, citrusovou chuť a používají se jako koření do pečiva, masa, marinád a kari směsí. Koriandr má i léčivé účinky, podporuje trávení, působí proti nadýmání a má antibakteriální účinky. Pěstování koriandru je poměrně snadné, preferuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu.

Publikováno: 17. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: LukasHolecek

Tagy: co na plynatost u psa | rady pro plynatost u psa