Lemur a Madagaskar patří zkrátka k sobě
Pohled na lemura může být pro mnoho lidí komický stejně, jako na surikaty. Není se čemu divit. Tento zajímavý tvor je už několik let neodmyslitelně spojen s filmovým plátnem právě díky jedné z hlavních rolí. Lemur žije ve volné přírodě výhradně na čtvrtém největším ostrově světa, kterým je Madagaskar.
Madagaskar a jeho dlouhá historie
Ještě, než se budeme do nejmenšího detailu věnovat lemurům, měla by padnout zmínka o samotném Madagaskaru. Tento ostrov má za sebou skutečně dlouhý vývoj. Osídlován byl už před dvěma tisíci lety. Z pohledu fosilií se na něm našly takové zajímavosti, jako je třeba dvě stě kilový osel a spousta ostatních unikátních živočichů. Není se proto čemu divit, že zde vznikl tak unikátní tvor, jakým je lemur.
Lemur v otázkách a odpovědích
Když se zahledíte na lemura, nelze si nepovšimnout jeho tajemných a svítivých očí. Červené až žluté oči na bílém obličeji a šedé srsti patří k mnoha z poznávacích znaků lemura. V některých lidech mohou dokonce vyvolávat strach. O lemurech se více dozvíte prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.
Vzhledem k tomu, že zvuky lemurů mohou působit strašidelným dojmem, staří Římané podle nich oslovovali duchy zemřelých. Říkali jim lemures a duchům vždy na jaře pravidelně připravovali oslavy.
V případě lemurů je to hodně individuální záležitostí. K vidění jsou ti trpasličí dorůstající do délky 12 cm a pyšnící se dlouhým ocasem. Pak jsou tu i druhy jako Indri s délkou až 60 cm a hmotností kolem 10 kg.
Zcela jednoduše. Když lemur ohne koleno nebo loket, automaticky se mu sevřou prsty.
Lemuři jsou vegetariáni.
Lemur je aktivní ve dne, a to především ve větší skupince. V noci jsou samotáři a tuto dobu využívají k páření.
Publikováno: 22. 05. 2021
Kategorie: příroda