Kouzlo podzimu: Objevte krásu a chuť kaki stromu
Původ a rozšíření kaki
Kaki, chutné ovoce s exotickým názvem, pochází z východní Asie, konkrétně z Číny. V této oblasti se kaki pěstuje již po staletí a je nedílnou součástí tamní kultury a kuchyně. Strom kaki, latinsky Diospyros kaki, je opadavý strom dorůstající do výšky až 10 metrů. Jeho plody, kaki, jsou oranžově až červeně zbarvené bobule s hladkou slupkou a sladkou, mírně trpkou dužinou.
Z Číny se pěstování kaki postupně rozšířilo do dalších oblastí Asie, jako je Korea, Japonsko a Vietnam. V 19. století se kaki dostalo i do Evropy a Ameriky, kde si také získalo oblibu. Dnes se kaki pěstuje v mnoha zemích s teplejším klimatem, včetně Itálie, Španělska, Izraele, Kalifornie a Brazílie.
Kaki strom preferuje slunná stanoviště a propustnou půdu. Je relativně odolný vůči suchu, ale nesnáší mráz. Pěstování kaki stromu v našich podmínkách je proto náročnější a vyžaduje vhodné podmínky a ochranu před mrazem.
Botanický popis kaki stromu
Kaki strom, známý také jako tomely japonský nebo churma, je opadavý strom pocházející z Číny. Dorůstá do výšky 7 až 10 metrů a má rozložitou korunu. Kůra stromu je šedohnědá a hladká, s věkem se stává mírně popraskanou. Listy kaki stromu jsou velké, oválné a lesklé, s tmavě zelenou barvou na horní straně a světlejší zelenou na spodní straně. Na podzim se listy zbarvují do krásných odstínů oranžové, červené a žluté. Květy kaki stromu jsou drobné a nenápadné, žlutozelené barvy. Objevují se na jaře a jsou opylovány hmyzem. Plodem kaki stromu je kaki, oranžově až červeně zbarvená bobule s hladkou, lesklou slupkou. Dužnina kaki je sladká, šťavnatá a má jemnou, krémovou konzistenci. Kaki se konzumuje čerstvé, ale také se z něj připravují marmelády, džemy a další pokrmy. Kaki strom je teplomilná dřevina, která vyžaduje slunné stanoviště a propustnou, humózní půdu. Je citlivý na mráz, proto se v našich podmínkách pěstuje spíše v teplejších oblastech.
Kultivary a odrůdy kaki
Kaki, známé také jako churma východní, se může pochlubit širokou škálou kultivarů a odrůd, z nichž každý má své specifické vlastnosti. Při výběru odrůdy pro vaši zahradu je důležité zvážit faktory, jako je odolnost vůči chladu, velikost a chuť plodů, a také to, zda preferujete odrůdy s trpkými nebo sladkými plody.
Mezi oblíbené odrůdy patří 'Fuyu', která je ceněna pro své sladké, beztrnné plody, které se konzumují i v tvrdém stavu. 'Hachiya' je další oblíbenou volbou, ale její plody jsou trpké, dokud plně nedozrají. Pro milovníky trpkých chutí je tu 'Sharon Fruit', izraelská odrůda s křupavými plody, které se konzumují i nezralé.
Pro chladnější oblasti se doporučují odolnější odrůdy, jako je 'Nikitas Gift' nebo 'Rosseyanka'. Tyto odrůdy snesou mrazy až do -20 °C a produkují chutné, sladké plody. Při výběru odrůdy kaki je také důležité zohlednit opylovací nároky. Některé odrůdy jsou samosprašné, zatímco jiné vyžadují opylovače.
Pěstování kaki stromu je obohacující zážitek a s tolika dostupnými kultivary a odrůdami si jistě najdete tu pravou pro vaši zahradu.
Pěstování kaki stromu
Kaki, exotické ovoce s chutí připomínající meruňku a broskev, si získává stále větší oblibu. Pokud toužíte po vlastních sladkých plodech, můžete si kaki strom vypěstovat i na zahradě. Strom kaki, známý také jako tomely japonský, je teplomilná dřevina pocházející z Číny. V našich podmínkách se pěstuje především v teplejších oblastech s dostatkem slunce. Strom preferuje propustnou, hlinitopísčitou půdu s neutrálním až mírně kyselým pH. Při výsadbě je důležité zvolit slunné a chráněné stanoviště, ideálně u jižní zdi, která bude stromu poskytovat teplo. Kaki strom je poměrně nenáročný na zálivku, důležitá je však pravidelnost, zejména v období sucha a během růstu plodů. Hnojení se doporučuje dvakrát ročně, na jaře a na podzim, hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Pro bohatou úrodu je vhodné strom pravidelně prořezávat. Řez se provádí na jaře před začátkem vegetace, kdy se odstraňují slabé, poškozené a křížící se větve. Kaki strom je odolný vůči chorobám a škůdcům, přesto je vhodné věnovat pozornost preventivní ochraně. Pravidelně kontrolujte listy a plody a v případě potřeby zasáhněte vhodným přípravkem. Pěstování kaki stromu je sice běh na delší trať, ale odměnou vám budou lahodné a zdravé plody plné vitamínů a minerálů.
Světlo a teplota pro kaki
Kaki, exotické ovoce s lahodnou chutí, pochází z teplých oblastí Asie. Pro svůj růst a plodnost potřebuje dostatek světla a tepla. Strom kaki preferuje slunné stanoviště chráněné před silným větrem. Ideální je jižní nebo jihozápadní svah, kde na něj dopadá sluneční svit po většinu dne. Dostatek světla zajistí zdravý růst, bohaté kvetení a sladké plody. Naopak stromy pěstované v polostínu nebo stínu budou mít menší a méně sladké plody. Teplota je dalším klíčovým faktorem pro úspěšné pěstování kaki. Stromy kaki jsou teplomilné a nesnáší mráz. Ideální teplota pro jejich růst se pohybuje mezi 20-25 °C. V zimě, kdy teploty klesají pod bod mrazu, je nutné stromy chránit před mrazem. Mladé stromky jsou obzvláště citlivé na mráz a je vhodné je na zimu zakrýt. Starší stromy jsou odolnější, ale i ty ocení ochranu kořenového systému před mrazem. Dostatek světla a tepla jsou tedy základní podmínkou pro úspěšné pěstování kaki. Pokud jim dopřejete tyto dva důležité faktory, odmění se vám bohatou úrodou lahodných a zdravých plodů.
Půda a zálivka pro kaki
Kaki stromy, ať už se jedná o odrůdu "Tomel" nebo "Sharon", preferují dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu s mírně kyselým až neutrálním pH (6,0 - 7,0). Příliš zásaditá půda může vést k chloróze, žloutnutí listů způsobenému nedostatkem železa. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost nebo jinou organickou hmotu pro zlepšení struktury a zadržování vody. Kaki stromy jsou citlivé na přemokření, proto je důležité zajistit jim dobře odvodněné stanoviště. Zaléváme pravidelně, zejména během suchých období a v prvních letech po výsadbě. Mladé stromky potřebují více vody než vzrostlé stromy. Vhodné je zalévat ráno ke kořenům, aby listy stihly do večera oschnout a zabránilo se tak vzniku houbových chorob. Mulčování kolem stromu pomůže udržet vlhkost a omezit růst plevele. V zimě omezíme zálivku na minimum, jelikož kaki stromy jsou v tomto období v dormantním stavu.
Hnojení kaki stromu
Kaki, neboli tomel japonský, je strom pocházející z Asie, který si získává oblibu i u nás. Pro bohatou úrodu sladkých plodů je důležité dopřát kaki stromu dostatek živin. Hnojení je vhodné rozdělit do dvou fází. Na jaře, po skončení mrazů, podpoříme růst stromu hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Ideální je použít organické hnojivo, například kompost nebo rohovinu. Druhá fáze hnojení nastává po odkvětu, kdy se začínají tvořit plody. V tomto období je vhodné zvolit hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu, které podpoří nasazení plodů a jejich zrání. Vyvarujte se hnojení s vysokým obsahem chlóru, který kaki nesnáší. Množství hnojiva se odvíjí od velikosti a stáří stromu. Mladé stromky hnojíme menšími dávkami a častěji, starší stromy snesou větší dávku hnojiva aplikovanou méně často. Kromě klasického hnojení je vhodné jednou za čas dodat stromu i hořčík, který je důležitý pro tvorbu chlorofylu. Nedostatek hořčíku se projevuje žloutnutím listů. Hořčík můžeme dodat formou hořké soli, kterou aplikujeme zálivkou. Správným hnojením zajistíme kaki stromu dostatek živin pro zdravý růst a bohatou úrodu lahodných plodů.
Řez a tvarování kaki
Kaki, známé také jako churma východní, je krásný strom s lahodnými plody. Pro udržení jeho zdraví, plodnosti a atraktivního vzhledu je důležitý pravidelný řez. Ten provádíme nejlépe na konci zimy nebo začátkem jara, ještě před začátkem vegetačního období. V tomto období jsou stromy v klidu a rány se lépe hojí.
Při řezu odstraňujeme všechny suché, poškozené nebo nemocné větve. Dále se zaměřujeme na prosvětlení koruny, aby do ní mohlo pronikat dostatek světla a vzduchu. Toho docílíme zkrácením větví, které rostou dovnitř koruny nebo se kříží s jinými větvemi.
Kaki plodí na jednoletých výhonech, proto je důležité podpořit jejich růst. Toho dosáhneme zkrácením loňských výhonů o třetinu až polovinu. Při řezu dbáme na to, abychom stromu zachovali přirozený tvar. Koruna by měla být vzdušná a symetrická.
Správný řez a tvarování kaki stromu zajistí jeho zdraví, bohatou úrodu a krásný vzhled. Nebojte se experimentovat a najít si svůj vlastní styl řezu, který bude vyhovovat vám i vašemu stromu.
Sklizeň a skladování kaki
Kaki, exotické ovoce s lahodnou chutí, si získává oblibu i u nás. Jeho pěstování není nijak náročné a zvládne ho i začátečník. Důležité je však vědět, kdy a jak kaki sklízet a skladovat, abychom si jeho chuť užili naplno. Kaki se sklízí až po prvních mrazících, kdy plody změknou a získají sytě oranžovou barvu. Pokud je pěstujete v chladnějších oblastech, kde mrazy přicházejí brzy, můžete je sklízet i dříve a nechat dozrát v teple domova. Plody kaki jsou náchylné na otlaky, proto s nimi zacházejte opatrně. Nejlépe je sklízet je ručně, a to tak, že je opatrně otočíte a odlomíte od větvičky i se stopkou. Skladovat kaki můžeme v chladu a temnu, ideálně při teplotě kolem 0-2 °C. V takových podmínkách vydrží až několik týdnů. Pokud chcete, aby kaki dozrály rychleji, uložte je do papírového sáčku spolu s jablky nebo banány. Tyto plody uvolňují etylén, který urychluje zrání. Kaki je výborné k přímé konzumaci, ale můžeme ho použít i do dezertů, marmelád nebo chutney.
Vlastnost | Kaki strom |
---|---|
Původ | Čína |
Dospělá výška | Až 10 metrů |
Škůdci a choroby kaki
Boj proti škůdcům: mechanicky (odstranění napadených částí) nebo chemicky (insekticidy).
Choroby
- Plíseň šedá: Šedý povlak na listech a plodech
- Antraknóza: Tmavé skvrny na listech
- Hniloba kořenů: Chřadnutí a odumírání stromu
Prevence: dostatek světla, zálivka bez přemokření, vzdušný prostor. Léčba: fungicidy.
Závěr
Při správné péči a včasném zásahu se škůdců a chorob bát nemusíte. Váš kaki strom se vám odmění bohatou úrodou lahodných plodů.
Využití plodů kaki
Plody kaki, známé také jako churma japonská, jsou nejen krásné na pohled, ale i velmi chutné a všestranně využitelné. Jejich sladká, jemně trpká chuť se hodí jak do sladkých, tak i slaných pokrmů. Zralé kaki si nejlépe vychutnáte čerstvé, stačí je rozkrojit a jíst lžičkou. Můžete je přidat do ovocných salátů, jogurtů, müsli nebo dezertů. Výborně chutnají i v koláčích, pudincích a marmeládách. Kaki se dají sušit podobně jako fíky a v této podobě si zachovají většinu vitamínů a minerálů. Sušené kaki je skvělou zdravou svačinkou a můžete ho přidat i do müsli tyčinek nebo granoly. Z méně zralých plodů kaki, které mají trpkou chuť, se vyrábí džem, chutney nebo omáčka k masu. Kaki se dá také zavařovat a kompotované plody jsou lahodnou pochoutkou. Kromě plodů se dají využít i listy kaki stromu. Z mladých lístků se připravuje čaj, který má osvěžující chuť a blahodárné účinky na trávení. V neposlední řadě je kaki strom krásným okrasným stromem, který na podzim zdobí zahrady svými oranžovými plody.
Strom kaki, jehož plody září jako slunce, je němým svědkem plynutí času a střídání ročních období.
Bořivoj Krupa
Zajímavosti o kaki stromu
Kaki strom, známý také jako tomela japonská, pochází z Číny a do Evropy se dostal v 19. století. Jeho plody, kaki, jsou oblíbené pro svou sladkou, medovou chuť a obsahují vysoké množství vitamínů a antioxidantů. Zajímavé je, že existuje více než 2000 odrůd kaki, které se liší tvarem, velikostí a chutí plodů. Některé odrůdy mají plody trpké, pokud nejsou zcela zralé, zatímco jiné jsou sladké i v nezralém stavu. Kaki strom je poměrně nenáročný na pěstování a snese i mírné mrazy. Preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. V našich podmínkách se pěstuje spíše jako okrasný strom, ale při správné péči může plodit i u nás. Plody kaki se konzumují čerstvé, sušené nebo se z nich vyrábí marmelády a džemy. V některých kulturách se listy kaki stromu používají k přípravě čaje. Kaki strom je nejen krásný na pohled, ale jeho plody jsou i zdravou a chutnou pochoutkou.
Publikováno: 20. 08. 2024
Kategorie: příroda