Finance: Studentské slevy 2024: Jak ušetřit tisíce?

Sleva Na Studenta 2024

Zdražování a studentské slevy

Zdražování se bohužel nevyhýbá ani studentům. Rostoucí ceny energií, potravin a dalších nezbytných věcí se projevují i na jejich rozpočtech. Mnoho studentů se tak ocitá pod tlakem a musí hledat způsoby, jak s penězi vyjít. Naštěstí existuje řada studentských slev, které jim mohou pomoci ušetřit. Mezi ty nejběžnější patří slevy na dopravu, kulturu a volnočasové aktivity. Studenti mohou také využít slevy v obchodech a restauracích. Je důležité, aby si studenti ověřili podmínky pro uplatnění slevy, protože se mohou lišit.

Sledování studentských slev

Sledujte platnost vašich studentských průkazů! Mnoho slev je časově omezených a platí pouze do konce školního roku nebo do dovršení určitého věku. Pravidelně kontrolujte webové stránky poskytovatelů slev, abyste měli přehled o aktuálních nabídkách a podmínkách. Nezapomeňte, že sleva se obvykle vztahuje pouze na držitele platného průkazu a nelze ji kombinovat s jinými akcemi. Využijte studentské průkazy naplno a užijte si slevy na dopravu, kulturu i zábavu.

Typy studentských slev

Studenti můžou v České republice využívat slevy v mnoha oblastech. Mezi nejčastější patří slevy na dopravu. Pro cesty vlakem slouží sleva IN Karta s aplikací ISIC, která umožňuje cestování se slevou až 75 %. Slevy nabízí také autobusoví dopravci, a to jak vnitrostátní, tak mezinárodní. Dále existují slevy do muzeí, galerií a na kulturní akce. Mnoho kin nabízí studentské vstupenky za zvýhodněnou cenu. Významnou oblastí jsou také slevy na software a elektroniku. Mnoho firem nabízí studentům slevy na operační systémy, kancelářské balíky nebo grafické programy. Nezapomeňte se prokazovat platným studentským průkazem, ISIC kartou nebo potvrzením o studiu.

ISIC - platnost a výhody

ISIC karta, neboli International Student Identity Card, je mezinárodně uznávaný doklad prokazující status studenta. Platí po celém světě a otevírá dveře k tisícům slev a výhod. Karta má platnost 1 rok od data vydání a je určena pro studenty denního studia starší 12 let. S ISICem ušetříte na cestování, ubytování, vstupném do muzeí a památek, ale i na kurzech, jazykových pobytech nebo třeba na oblečení. Mezi nejpopulárnější slevy patří ty na letenky a ubytování přes platformy jako Student Agency nebo Kiwi.com. ISIC karta se dá pořídit online nebo na vybraných prodejních místech. Pro její vydání budete potřebovat potvrzení o studiu a jednu fotografii.

Bankovní účty pro studenty

V dnešní době už skoro každý student potřebuje vlastní bankovní účet. Je to praktické pro posílání kapesného od rodičů, příjem peněz z brigády nebo správu vlastních financí. Naštěstí existuje spousta bank, které nabízí speciální studentské účty s výhodami šitými na míru mladým lidem.

Studentské účty mívají nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu, výběry z bankomatů a platby kartou. Často k nim banky přidávají i bonusy, jako jsou slevy na vstupenky do kina, divadla nebo na sportovní akce. Některé banky motivují studenty k šetření a nabízejí jim zvýhodněné úrokové sazby na spořicích účtech.

Než si ale student založí účet u první banky, je dobré porovnat nabídky od více bank a vybrat si tu nejvýhodnější.

Brigády pro studenty 2024

Hledáš brigádu na léto 2024? Nebo si chceš přivydělat během semestru? Možností je spousta, ať už jsi student střední nebo vysoké školy. Mezi nejoblíbenější brigády patří ty v gastronomii, cestovním ruchu a administrativě. Populární jsou také manuální brigády ve skladech nebo na stavbách. Nezapomeň ale ani na online možnosti, jako je psaní textů, překlady nebo správa sociálních sítí. Před začátkem brigády si vždy ověř podmínky a sjednej si s brigádníkem smlouvu. Předejít se tak dá případným nedorozuměním. Ať už hledáš jakoukoli brigádu, začni s hledáním včas. Štěstí přeje připraveným!

Podpora v nezaměstnanosti

V České republice existuje systém podpory v nezaměstnanosti, který má za cíl finančně pomoci lidem, kteří přišli o práci a aktivně si hledají novou. Tato podpora není určena pro každého, kdo je bez práce. Abyste na ni měli nárok, musíte splňovat určité podmínky. Jednou z nich je evidence na úřadu práce. Dále musíte být v posledních dvou letech alespoň 12 měsíců účastni pojištění pro případ nezaměstnanosti. Výše podpory se odvíjí od vašeho předchozího výdělku a délky pojištění. Během pobírání podpory máte povinnost aktivně si hledat práci a spolupracovat s úřadem práce.

Stipendia pro studenty 2024

Rok 2024 přináší studentům mnoho příležitostí, jak získat finanční podporu na studium. Existuje široká škála stipendií, ať už od státu, soukromých firem nebo nadací. Mezi nejznámější patří prospěchová stipendia, která jsou odměnou za výborné studijní výsledky. Sociální stipendia zase pomáhají studentům z rodin s nižšími příjmy. Mnoho stipendií se zaměřuje na podporu studentů konkrétních oborů, jako jsou technické vědy, informatika nebo medicína. Nezapomeňte se informovat o možnostech stipendií na vaší fakultě a univerzitě, ale i na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: finance

Autor: LukasHolecek

Tagy: sleva na studenta 2024 | informace o studentských slevách v roce 2024