Desetikoruna: Co se s ní děje ve světě financí?
Historie desetikoruny
Desetikoruna, jak ji známe dnes, má ve skutečnosti kratší historii, než by se mohlo zdát. První desetikorunová mince byla v Československu zavedena už v roce 1922, ale její podoba a materiál se od té dnešní značně lišily. Po druhé světové válce prošla československá měna několika reformami a s ní se měnily i desetikoruny. Současná podoba desetikoruny pochází z roku 1993, kdy došlo k rozdělení Československa a vzniku samostatné České republiky. Na lícové straně mince je zobrazen sv. Václav na koni, na rubu pak fragment mechanismu orloje. Zajímavostí je, že motiv sv. Václava na desetikoruně vychází ze slavné sochy od Josefa Václava Myslbeka, která se nachází na Václavském náměstí v Praze.
Vzhled a materiál
Povrch je hladký a příjemný na dotek. Matný povrch zamezuje ulpívání otisků prstů a mastnoty, takže telefon i po delším používání vypadá stále jako nový. Použité materiály jsou odolné proti poškrábání a běžnému opotřebení. Kovový rám dodává telefonu na eleganci a zároveň ho chrání před nárazy. Díky ergonomickému tvarování padne telefon skvěle do ruky a pohodlně se ovládá jednou rukou.
Bezpečnostní prvky
Dnešní svět si žádá důraz na bezpečnost a ochrana majetku a osob je klíčová. Existuje mnoho bezpečnostních prvků, které můžete implementovat pro zvýšení bezpečnosti vašeho domova či firmy. Mezi základní mechanické prvky patří kvalitní zámky, bezpečnostní dveře, mříže a folie na okna. Elektronické zabezpečení zahrnuje alarmy, kamerové systémy s detekcí pohybu a moderní přístupové systémy s čipovými kartami nebo kódy. Pro komplexní ochranu je vhodné zkombinovat mechanické zábrany s elektronickým zabezpečením a službami bezpečnostní agentury. Nepodceňujte ani prevenci a zajistěte si dostatečné pojištění.
Aktuální platnost
Informace uvedené v tomto článku jsou platné k datu jeho poslední aktualizace. Vzhledem k neustále se měnícímu světu a novým poznatkům je možné, že některé údaje již nejsou zcela aktuální. Doporučujeme ověřit si důležité informace z relevantních a důvěryhodných zdrojů. Děkujeme za pochopení.
Zajímavosti a kuriozity
Věděli jste, že nejdelší slovo v češtině má 32 písmen a označuje chemickou sloučeninu? Je to "nejneobhospodařovávatelnějšími". A co teprve to, že nejfrekventovanějším slovem v češtině je předložka "v"? Zajímavostí je i fakt, že český jazyk má 7 pádů, zatímco slovenština jen 6. A pokud máte rádi kuriozity, vězte, že slovo "krk" se čte stejně zepředu i zezadu!
Numismatická hodnota
Numismatická hodnota mince není dána pouze jejím stářím. Mnoho lidí se mylně domnívá, že čím starší mince, tím je cennější. Ve skutečnosti hraje roli hned několik faktorů. Kromě stáří je to například vzácnost, stav zachování, materiál, z něhož je mince vyrobena, a také poptávka sběratelů. Mince, které byly vyraženy ve velkém množství a dochovaly se v dobrém stavu, nebudou mít takovou hodnotu jako mince vzácné, vydané v malém nákladu a s viditelnými stopami opotřebení. Pro určení přesné numismatické hodnoty je vždy nejlepší obrátit se na odborníka, numismata.
Desetikoruna v oběhu
Desetikoruna je v oběhu od roku 1993, kdy nahradila desetikorunovou bankovku. Na lícní straně mince je vyobrazen sv. Václav na koni, na rubu pak fragment mechanismu orloje. Autorem návrhu je akademický sochař Jiří Prádler. Zajímavostí je, že desetikoruna prošla několika změnami. V roce 1993 byla vyrobena z pokovené oceli, od roku 1994 se razí z mosazi. V roce 2000 prošla drobnou úpravou vzhledu. Přestože se v oběhu stále setkáváme s mincemi z různých let, jejich hodnota zůstává stejná.
Budoucnost desetikoruny
Desetikoruna, stříbrný kousek kovu, který se nám často válí po kapsách. Má ale budoucnost desetikoruna v době bezhotovostních plateb jistou? Česká národní banka zatím tvrdí, že ano. Argumentuje tím, že hotovost je pro mnoho lidí stále důležitá, ať už z důvodu anonymity nebo zvyku. Navíc se desetikoruna používá i v automatech a parkovacích mincovnících. Její výroba je sice o něco dražší než nominální hodnota, ale stále se vyplatí. Otázkou zůstává, jak dlouho to tak bude. S rostoucí popularitou platebních karet a mobilních telefonů se může stát, že desetikoruna bude postupně vytlačována z oběhu.
Publikováno: 15. 06. 2024
Kategorie: Finance